Labdába sem rúghat Svájc Budapest mellett – 7 cáfolhatatlan érvet is felsoroltak a magyar főváros mellett
„Magyarország mindkét ország számára elfogadható helyszín lenne” – szögezte le Bendarzsevszkij Anton.
Nem is akármiért.
A Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója biztosra veszi, hogy Kijev nem egymaga döntött a földgázszállítási útvonalak lezárásáról. Horváth József a Napindítóban arról beszélt, hogy Zelenszkij elnök a nyugati támogatókkal egyeztetett, és a kieső pénzt valószínűleg ki fogják fizetni Ukrajnának.
„Már csak azért is, mert hogyha a csődben lévő Ukrajna lemondana közel egymilliárd euró gáztranzit bevételről, akkor azt valakinek pótolnia kell” – szögezte le a szakértő, aki szerint e tekintetben Magyarország és Szlovákia célkeresztben van az ukrán vezetés részéről.
Emellett pedig Zelenszkij nem igazán értékeli súlyán, hogy a magyar kormány mekkora humanitárius támogatást nyújt – az elektromos áram szállításától a dízelolaj kijuttatásáig.
Ezzel szemben az ukránok csak egy támogatást hajlandóak elfogadni, és az a fegyver”
– tette hozzá. Horváth József szerint a magyar kormány konzekvensen kiáll a béke mellett, és ezt az attitűdöt átvette Szlovákia is, mióta Robert Fico a miniszterelnök.
Biztonság – ez volt az egyik érv Magyarország (mint lehetséges helyszín) mellett Trump és Putyin találkozójára: hogy itt biztosítani tudnák az ő biztonságukat. De felmerült Svájc is, mint lehetséges helyszín.
Ezt is ajánljuk a témában
„Magyarország mindkét ország számára elfogadható helyszín lenne” – szögezte le Bendarzsevszkij Anton.
„Erről a két nagyhatalom vezetői és a nemzetbiztonsági tanácsadóik fognak dönteni. A biztonság egy dolog, biztonságot a Föld nagyon sok pontján tudnák garantálni ennek a két világhatalmi vezetőnek.
A nagyobb kérdés az, hogy milyen szimbolikus helyszínt választanak.
Itt a szimbólum ereje sokkal nagyobb, mint a biztonság értéke” – magyarázta a szakértő.
Horváth József szerint ebből a szempontból azért van Magyarország pillanatnyilag előnyösebb helyzetben, mert a biztonságon túl azt is tudja nyújtani, hogy mind a két vezető korrekt partnernek ismeri el a magyar miniszterelnököt.
„Tehát van egy személyes oldala is, és ezt a mai, bonyolult világpolitikai helyzetben hajlamosak vagyunk alábecsülni. Pedig ez egy nagyon fontos dolog, hogy mind Trump, mind pedig Putyin Orbán Viktort partnernek tekinti, és egy konzekvens, álláspontját és szavát tartó embernek ismerik” – fogalmazott a szakember.
Horváth József szerint innentől kezdve, ha Magyarország azt mondja, hogy mi meg tudjuk szervezni ezt, és mind a két fél elfogadja,
akkor hazánk előnyös pozícióból indul ebben a versenyben.
A szakértő azt természetesnek tartja, hogy Svájc is jelentkezett erre a feladatra, hiszen semleges országként nekik történelmi hagyományaik vannak e tekintetben, többször adtak már helyet ilyen találkozóknak.
„Az, hogy a világpolitika színterén Budapestet, Magyarországot, mint lehetséges helyszínt említik, ez önmagában is egy hatalmas siker” – tette hozzá Horváth József.
Nyitókép: Kremlin Press Office / Handout / ANADOLU AGENCY / AFP